Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm

Shko poshtë

Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm Empty Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Feb 14, 2013 2:39 am

Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm 3310

Shkencëtarët nga Universiteti Yale besojnë se qysh në moshën prej 6 muajsh është e mundur që të vërehen vështirësitë me mbajtjen e vëmendjes te fëmijët, te të cilët më vonë diagnostikohet autizmi.
Te këta fëmijë qysh në moshë aq të re është zbuluar se si u kushtojnë më pak vëmendje aktiviteteve dhe ndërveprimeve me njerëz, bën të ditur revista profesionale 'Biological Psychiatry'. Shkencëtarët mendojnë se me ndihmën e këtyre zbulimeve është e mundur që më herët të identifikohen fëmijët me rrezikun më të madh për zhvillim të autizmit dhe që t'u nënshtrohen terapisë.
Në studim kanë marrë pjesë 67 fëmijë me rrezik të madh dhe 50 fëmijë me rrezik të vogël për zhvillimin e autizmit.
Autizmi është një çrregullim global i zhvillimit; i cili fillon në fëmijëri, kryesisht në tri vitet e para të jetës, përfshin pothuajse të gjitha funksionet psikike dhe zgjat tërë jetën.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi