Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Ushtrimet e rregullta ndihmojnë te osteoporoza   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ushtrimet e rregullta ndihmojnë te osteoporoza

Shko poshtë

Ushtrimet e rregullta ndihmojnë te osteoporoza   Empty Ushtrimet e rregullta ndihmojnë te osteoporoza

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Sep 04, 2012 9:42 pm

Ushtrimet e rregullta ndihmojnë te osteoporoza

Ndryshimet në përditshmëri janë të rëndësishme për trajtimin e osteoporozës dhe është e nevojshme të praktikohen nga personat që vuajnë nga kjo sëmundje e eshtrave.
Ushtrimet e rregullta mund të ulin gjasat e frakturave të eshtrave si pasojë e osteoporozës. Studimet kanë treguar se ushtrimet fizike i nxisin muskujt të mbështjellin eshtrat duke i mbrojtur dhe ndoshta mund të sjellin edhe përmirësime - dendësim të tyre.
Hulumtuesit kanë gjetur se gratë të cilat ecin një deri në dy kilometra në ditë, kanë 4-7 vite më shumë jetë të eshtrave se sa gratë të cilat nuk ecin. Por, para se të filloni ndonjë program të ushtrimeve fizike, sigurohuni që të merrni edhe mendimin e mjekut rreth kësaj. /
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi