Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Brokoli mund të parandalojë kancerin e gjirit   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brokoli mund të parandalojë kancerin e gjirit

Shko poshtë

Brokoli mund të parandalojë kancerin e gjirit   Empty Brokoli mund të parandalojë kancerin e gjirit

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Sep 04, 2012 9:40 pm

Brokoli mund të parandalojë kancerin e gjirit

Falë përmbajtjes të acidit folik, lakra kaçurrele forcon sistemin imunitar, ndihmon në tretje, pastron mëlçinë, ndërsa shkencëtarët besojnë se brokoli e ka forcën që trupin e njeriut ta kthejë në një ‘armë’ kundër kancerit të gjirit.
Femrave, të cilat vuanin nga kanceri i gjirit, mjekët dhe shkencëtarët u kishin sugjeruar ilaçe të bëra nga brokoli, me qëllim që të vërtetojnë nëse përbërësit nga kjo perime mund ta parandalojnë përhapjen e këtij tumori vrasës.
Hulumtimet e mëparshme kanë theksuar se substancat, të cilat sekretohen pas konsumimit të bronkolit, mund të shndërrohen në enzime mbrojtëse në indin e gjirit.
Tash, shkencëtarët, në bashkëpunim me mjekët, e kanë ndarë molekulën sulforafan dhe ua kishin dhënë padentëve, të cilëve tashmë u ishte përcaktuar diagnoza.
Shkencëtarët, e po ashtu edhe mjekët, besojnë se kjo molekulë e ka forcën që trupin e njeriut ta kthejë në një ‘armë’ kundër kancerit të gjirit. Molekula ndihmon në mbajtjen e ekuilibrit të antioksiduesve në organizëm.
Në mënyrë që edhe ju ta keni një mbrojtje të tillë, bokolin duhet ta konsumoni tri deri në katër herë brenda javës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi