Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Çfarë ndodh kur digjeni në diell?   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çfarë ndodh kur digjeni në diell?

Shko poshtë

Çfarë ndodh kur digjeni në diell?   Empty Çfarë ndodh kur digjeni në diell?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Jun 20, 2012 4:56 pm

Çfarë ndodh kur digjeni në diell?

Nxehtësia e diellit nuk shkakton flluska (skuqje), në fakt, bëhet fjalë për dëmtimin celular, të cilin e shkaktojnë rrezet ultravjollcë.
Lëshimi i gjakut në lëkurë zmadhohet për shkak të regjenerimit të qelizave, që, disa orë më vonë, rezulton me skuqjen dhe me dhimbjen.
Dëmtimi mund t’i shkatërrojë qelizat e lëkurës, për ç’arsye, ajo, pas flluskave më të rënda nga dielli, qërohet.
Organizmi mund ta rigjenerojë lëkurën e dëmtuar, porse sa më shpesh që t’i ekspozoheni diellit, aq më e madhe është mundësia e mospërtëritjes së ndonjë qelize të dëmtuar kurrë më. Kjo dhe është shkaktare e kancerit të lëkurës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi