Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Sipas “Touch” – Vargu Fibonacci na lidh të gjithëve User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sipas “Touch” – Vargu Fibonacci na lidh të gjithëve

Shko poshtë

Sipas “Touch” – Vargu Fibonacci na lidh të gjithëve Empty Sipas “Touch” – Vargu Fibonacci na lidh të gjithëve

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:45 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

A jane te gjitha qeniet njerezore te lidhura ne nje menyre mistike? A ka modele pothuajse te pa dallueshme ne jeten tone, ne punen e perditshme te cilat jane te paracaktuara dhe te llogaritshme? Sipas serialit te televizionit Fox, “Touch”, ekzoston dicka, dhe kjo nis me vargun Fibonacci.

Ne dramen televizive “Touch” aktori Kiefer Sutherland i cili luan rolin e Martin Bohm, nje person qe eshte zgjedhur ne menyre te pa vullnetshme per te lehtesuar shfaqjen e ngjarjeve te caktuara dhe ne kete menyre per te ruajtur bilancin harmonik te universit.

Jake, djali i tij, ka nje dhurate. Ai eshte ne sinkronizim te plote me universin, e megjithese kurre nuk ka folur asnje fjale ai komunikon me te atin me ane te numrave. Sipas Profesor Arthur DeWitt (i luajtur nga aktori Danny Glover), djali i tij ka nje qellim me te larte. Ne pjeset e ketij seriali ai mundohet te shpjegoje se sipas nje legjende Kineze te gjithe njerezit qe kane ekzistuar nga cdo kohe jane te lidhur midis tyre neperjmet nje fije te kuqe. Ai gjithashtu pohon se cdo gje qe mund te ndodhe eshte matematikisht e llogaritshme. Ne mesin e numrave qe lejojne kete paracaktim mistik te ndodhe eshte Vargu i Fibonaccit.

Vargu Fibonacci eshte nje sekuence e pafundme ose nje seri integralesh, e cila u percaktua nga Leonardo i Piza-s (Fibonacci) ne 1202, qe fillon me 0 dhe duke mare numrin 1 ne radhen e dyte, eshte gjetur nje progres i vecante binar ku cdo numer pasues eshte shuma e dy numrave te meparshem. (Per shembull: 0,1,1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, dhe ne vazhdimesi.) Ne kete progresion, numrat Fibonacci mbajne nje raport qe mund te realizohet ne nje model hapesinor qe i ngjan nje spiraleje e cila buron nga nje pike qendrore, ashtu si te guaskat e detit, te sythet e nje bime apo si spiralja e nje galaktike qe rotullohet.

Sekuenca Fibonacci eshte provuar te jete e zbatueshme edhe ne boten e vertete. Ajo perdoret si nje algoritem kompjuterik, vargje muzikore dhe per percaktimin e raporteve te elementeve te ndryshem.

Ne serialin “Touch”, djali i vogel Jake, perdor numrat per te komunikuar me babain e tij, sepse numrat jane te rendesishem per arsye se jane te lidhur me ngjarje qe do te ndodhin ne te ardhmen. Ai shpesh ne heshtje, nderton rendin fibonacci me objekte te ndryshme ne dore. Ai me pas fillon kerkimin per te zbuluar domethenien e numrave dhe ngjarjen qe do te pasoje.

Dhe megjithese seriali mundohet te tregoje se ekziston nje qellim me i larte, nuk eshte nje shteg i paracaktuar dhe i pandryshueshem por gjerat mund te ndodhin edhe jashte bilancit kozmik.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi