Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vartësia nga seksi, sëmundje ose...  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vartësia nga seksi, sëmundje ose...

 :: Mjeksia :: SST

Shko poshtë

Vartësia nga seksi, sëmundje ose...  Empty Vartësia nga seksi, sëmundje ose...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 17, 2011 1:27 pm

Vartësia nga seksi, sëmundje ose...

Vartësia nga seksi nënkupton sjelljen seksuale e cila ndikon në jetën normale të individit. Sjellja e tillë mund ta çrregullojë lidhjen me partnerin, punën, shëndetin, si edhe gjendjen e përgjithshme psikike të personit.

Përveç pasojave të njohura të papërshtatshme të sjelljes së tillë seksuale, personi i cili është i varur nga seksi, progredon edhe më tutje me sjelljet e dëmshme të cilat ndikojnë negativisht në personalitetin e tij.

Ekziston një kontradiktë e madhe ndërmjet psikologëve, psikiatërve, por edhe akademikëve në lidhje me faktin se a është sëmundje vartësia seksuale apo është diçka tjetër.

Në botën mjekësore shtohet pyetja nëse vartësia seksuale është vetëm një formë e sjelljes së njerëzve apo kjo mund të jetë një gjendje shëndetësore.

Sido që të jetë, qoftë sëmundje ose diçka tjetër, individi i caktuar mund të jetë i varur nga seksi, ngjashëm sikurse një person tjetër që mund të jetë i varur nga droga ose alkooli, dhe vartësia seksuale mund të dëshmohet edhe në mënyrë mjekësore, pohojnë shkencëtarët.

Në rastet e një kënaqësie të caktuar ndodh ngacmimi i trurit me ç’rast lirohet dopamina. Në rastet kur dikush luan bixhoz, kryen marrëdhënie seksuale, blen këpucë të shtrenjta, pi ose drogohet, lirohet sasi e madhe e dopaminës.

Është shumë logjike, se nëse dikush mund të jetë i varur nga droga, alkooli ose bixhozi, dikush tjetër mund të jetë i varur nga seksi, pasi që kjo është vetëm një formë tjetër e cila nxit lirimin e dopaminës, me ç’rast ndjehemi mirë.

Një fakt që duhet përmendur për fund është se meshkujt janë shumë më të prirë ndaj vartësisë nga seksi sesa femrat, për arsye se meshkujt shumë më shpejtë ngacmohen seksualisht falë stimulimit vizual.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Mjeksia :: SST

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi