Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Qeshja ilaç i mirë kundër demencës   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Qeshja ilaç i mirë kundër demencës

Shko poshtë

Qeshja ilaç i mirë kundër demencës   Empty Qeshja ilaç i mirë kundër demencës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Oct 05, 2011 5:24 pm

Qeshja ilaç i mirë kundër demencës

Qeshja mund të jetë bar i mirë për personat e moshuar të cilët vuajnë nga demenca, ndërsa më e mira është se nuk ka efekte anësore.
Terapeuti australian, Jean-Paul Bell, është i specializuar për terapinë me humor dhe puna e tij është bazë për studimet shkencore rreth ndikimit të qeshjes në disponim, ngacmim, apo çrregullim në sjellje te pacientët me demencë.
Ideja e programit të tij të quajtur “Play-up” është që t’i nxisë pacientët që të luajnë më shumë, sepse Bell dhe bashkëpunëtorët e tij besojnë se pacientët me demencë mund të luajnë deri në frymën e fundit.
Studimi i quajtur “Smile” (“Qeshja”) gjatë tre viteve ka përcjellë ndikimin e terapisë me humor te më shumë se 400 banorë në 36 shtëpi pleqsh në Australi. Kjo terapi është treguar e kënaqshme për këta pacientë, ndërsa për më shumë, tek ata është vërejtur shqetësim më i vogël.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi