Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës

Shko poshtë

Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës  Empty Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës

Mesazh nga Juѕт٠ Mon Apr 18, 2011 4:51 pm

Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës

Administrata e Ushqimeve dhe Barnave në SHBA miratoi kohët e fundit një vaksinë kundër kancerit të prostatës, që mund të përdoret edhe kundër llojeve të tjera të sëmundjeve kanceroze.

Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës  F.0526202515266_m

Ekspertët thonë se është hera e parë që kanceri luftohet me një ilaç, i cili përdor sistemin imunitar të pacientit. Ilaçi do të përdoret për pacientë me kancer në prostatë në shkallë të avancuar, por ekzistojnë edhe
shpresa se ilaçi i ri mund të ndihmojë edhe kundër llojeve të tjera kanceresh. Ilaçi i ri vepron në këtë mënyrë: mjekët marrin një sasi qelizash të bardha gjaku nga pacienti, dhe i dërgojnë në laborator ku atje përzihen me dy proteina kyçe. Një proteinë vepron për të nxitur qelizat, ndërsa proteina tjetër merret nga kanceri i prostatës. Pas pak ditësh, kjo
përzierje qelizash të bardha injektohen në trupin e pacientit. Në institutin Dana Farber doktor Filip Kantof thotë se kjo lloj terapie kur mjekët përdorin sistemin imunitar të vetë pacientit, nuk është kryer
kurrë më parë. Provat klinike kanë treguar se kjo terapi i ka ndihmuar pacientët me kancer të avancuar në prostatë të jetojnë mesatarisht 4 muaj më gjatë, ndërsa disa pacientë kanë arritur të jetojnë disa vite më gjatë sesa pacientët që nuk i janë nënshtruar kësaj terapie. Shkencëtarët besojnë se një kombinim i terapisë vaksinë me kimioterapi mund t'i ndihmojë këta pacientë të jetojnë edhe më gjatë. Terapia me këtë ilaç të ri është shumë e shtrenjtë, rreth 50 mijë dollarë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi