Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?

Shko poshtë

Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?  Empty Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?

Mesazh nga Juѕт٠ Thu May 31, 2012 10:24 pm

Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj?

Vezët janë të mira apo të këqija për shëndetin tuaj? Ka shumë dyshime në lidhje me përgjitjen e vërtetë të kësaj pyetje.
Në fakt, nuk është e lehtë për të gjetur një ushqim tjetër i cili të të ofrojë kaq vlera sa veza: proteina, minerale të tilla si hekuri apo zinku, vitamina, sidomos B dhe D.
E gjithë kjo shton një aftësi të mirë për të ushqyerit, e konfirmuar në një studim të publikuar nga Revista Ndërkombëtare e Shkencave Ushqimore dhe të të Ushqyerit.
I cili konstaton nga ana tjetër se konsumimi i një vakti të një omëlete me dy vezë, siguron një ngopje më të madhe se ajo e një vakti me konsum të njëjtë energjie, por më të pasur në karbohidrate.
Ndoshta për faj të kolesterolit.
Pikërisht, për një arsye të tillë, ekspertët janë të mendimit se është më mirë që të shmanget ngrënia e dy vezëve gjatë një vakti.
Ndërsa thuhet se konsumi i një veze në ditë gjatë gjithë jetës, rrit dukshëm rrezikun kardiovaskular, pikërisht për arsye të kolesterolit që ajo përmban.
Zgjidhja? Studimi pohon se është mirë që të ndiqet kjo rrugë: Për ata që konsumojnë dy vezë së bashku, sugjerohet t’i përgatitin të paktën me vaj ulliri dhe aspak gjalpë.
Por gjithsesi, më mirë do të ishte që përdorimi i vezës të kufizohej në të paktën një në ditë, po jo më shumë se katër herë në javë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi